Tradycje ślubne a stereotypy.

 

Tradycje weselne budzą sporo pozytywnych skojarzeń zarówno wśród par młodych jak i wśród zaproszonych gości. Jednak nie zawsze głównym bohaterom uroczystości ślubnej czy przyjęcia weselnego mogą one odpowiadać.

Przyjrzyjmy się wspólnie niektórym zwyczajom, żeby łatwiej Wam było zdecydować, czy chcecie być ich częścią podczas Waszego Ślubu i Wesela czy wolelibyście podejść do sprawy inaczej, po swojemu.

Ślub kościelny czy cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego rządzi się pewnymi nienaruszalnymi schematami, kolejnością zdarzeń, powtarzalnymi formułami. Nie ma tu zbyt wielu możliwości manewru, jednak warto skorzystać ze swobody w obszarach dekoracji, zespołu muzycznego, wyjścia z kościoła /urzędu. Jeśli marzy Wam się więcej swobody, warto rozważyć ślub humanistyczny, którego schemat i scenariusz sami tworzycie. Od początku do końca odbędzie się więc zgodnie z Waszą wizją.

Po ślubie, rozpoczyna się wesele i tu macie większe pole manewru. Przyjrzyjmy się po kolei kilku kwestiom.

 

Lista gości.

Czy na pewno musi być rozbudowana i zahaczać o dalekich krewnych? Zastanówcie się nad liczbą gości zanim zdecydujecie się na salę. To Wasz wyjątkowy dzień, podczas którego stoicie w centrum zdarzeń. Wyobraźcie sobie, w jak dużym towarzystwie będziecie się czuli komfortowo. Wielkie wesele czy mniejsze, w gronie bliskich osób? Podejmijcie tę decyzję świadomie. Jeśli ktoś Was kiedyś zapraszał na duże wesele, to nie oznacza, że i Wy wszystkich musicie zaprosić na równie dużą imprezę. Macie prawo zaprojektować przyjęcie o charakterze adekwatnym do Waszej wizji.

 

Suknia panny młodej.

Suknia panny młodej nie musi być biała i długa. Nie musi być strojna i zwracająca na siebie uwagę. Szczególnie widać to na ślubach w klimacie boho, gdzie naturalność i zgodność formy z wewnętrznym usposobieniem pary młodej stoją na pierwszym miejscu. Jeśli jednak udajecie się do urzędu czy kościoła, musicie przestrzegać zasad odnośnie akceptowanych tam strojów.

 

Błogosławieństwo.

Błogosławieństwo rodziców odbywa się najczęściej w dniu ślubu, w ramach przygotowań, przed Mszą Ślubną. Możecie zrezygnować z tego obrzędu, jeśli uważacie, że nie będziecie czuli się komfortowo lub możecie go dowolnie zaadaptować do swojego scenariusza. Może wolicie spotkać się z rodzicami tydzień przed ślubem?

Najczęściej pytacie nas o to, jakie są formuły na przeprowadzenie błogosławieństwa i co po kolei powinno po sobie nastąpić. Klasycznie ujmując, najpierw para młoda prosi rodziców o błogosławieństwo, potem rodzice odpowiadają, wykonując znak krzyża oraz pokropienie wodą święconą. Jednak ceremonia może mieć także charakter świecki lub łączyć się z podziękowaniami dla rodziców. Najczęściej pary młode dziękują rodzicom, ale niezwykle wzruszająca jest także inicjatywa odwrotna, gdy rodzice dziękują swoim dzieciom. Im bardziej indywidualnie i osobiście, tym lepiej. Jeśli chcielibyście w tym momencie być sami, poproście fotografów i filmowców, by pominęli ten etap reportażu i zostawili Was w gronie najbliższych, lub podczas montażu nie wykorzystali ścieżki dźwiękowej. Dzień ślubu to przełomowy moment w Waszym życiu, ale także historyczny dla obu rodzin, które odtąd jako połączone ze sobą tworzą nową rodzinę. Warto to podkreślić po swojemu.

 

Przywitanie chlebem i solą.

Tradycyjnie obsługa lokalu lub rodzice weselni witają parę młodą chlebem i solą. Jednak każdy lokal jest otwarty na indywidualne propozycje zaadaptowania tego zwyczaju. Może para młoda chciałaby chlebem i solą przywitać swoich gości?

 

Pierwszy taniec.

Po przysiędze, pierwszy taniec jest dla Was najczęściej najbardziej stresującym momentem – 3 minuty sami na parkiecie i tłum gości, który rejestruje każdy Wasz ruch. Jeśli nie stworzycie układu, ten czas będzie dłużył się w nieskończoność. Jeśli zdecydujecie się na układ, możecie odczuwać stres, że się pogubicie. A co by było, gdyby zamiast pierwszego tańca, przeprowadzić zabawę zapoznawczą, taniec integracyjny czy zatańczyć poloneza? Lub na pierwszy taniec wynająć zawodowych tancerzy? A gdyby Wasz pierwszy taniec odbył się dopiero po oczepinach, gdy już będziecie rozluźnieni i atmosfera będzie bardziej wyluzowana?

 

Alkohol na weselu.

Jeśli z różnych osobistych przyczyn związanych z doświadczeniami czy religią, nie chcecie zorganizować wesela z alkoholem, macie pełne prawo, by taki właśnie charakter nadać Waszemu przyjęciu. Jednak pomiędzy tradycyjną wódką na stołach weselnych a całkowicie bezalkoholowym przyjęciem, istnieje także kilka pośrednich rozwiązań:

– bar z alkoholem, gdzie goście lub zatrudniony barman przygotują drinki, koktajle i napoje alkoholowe w eleganckim i pomysłowym wydaniu

– napoje bezalkoholowe, które pozwolą utrzymać bezalkoholowy charakter imprezy przy równoczesnym wypełnieniu innych rytuałów, takich jak choćby wznoszone toasty.

 

Oczepiny.

Współczesne oczepiny kładą dziś zupełnie gdzie indziej nacisk niż tradycyjna staropolska ceremonia oczepiania panny młodej. Mimo to dla wielu okazuje się to wiążący obyczaj. Tymczasem łatwo je zastąpić tortem, wspólną zabawą czy ograniczyć do rzucania bukietem i muchą, jeśli nie macie ochoty na kultywowanie tej tradycji.

 

Możecie zaprojektować Wasz ślub i wesele zgodnie z tym, jaką macie wizję i dopasować do Waszych charakterów. Nie trzeba rezygnować z tradycyjnych zwyczajów, ale można je zmodyfikować, żebyście czuli się z nimi dobrze.

A nasza rola, to przygotowanie naturalnych kadrów i ślubnych ujęć z Waszego wyjątkowego dnia w taki sposób, by w każdym detalu uwiecznić magię dnia i wyjątkowość szczegółów.

Zachęcamy Was do odważnego kreowania swojej uroczystości, a my chętnie Wam potowarzyszymy.