Okres burzliwych przygotowań do tego szczególnego dnia to jeden z najbardziej stresujących momentów życia każdej pary młodej. Jest to bowiem czas, w którym należy podjąć dziesiątki decyzji, mających wpłynąć na przebieg Waszego ślubu i wesela. Każdy szczegół powinien być przemyślany i dobrze zaplanowany. Dlatego też wybór fotografa ślubnego, który będzie towarzyszył Wam i Waszym Gościom weselnym w kościele, urzędzie czy na sali, również nie powinien być przypadkowy. Nasuwa się więc pytanie: Jak znaleźć dobrego fotografa ślubnego, który w piękny i wyjątkowy sposób uwieczni te chwile na zdjęciach?

Pierwszym źródłem, do którego możecie sięgnąć jest absurdalnie przewidywalne, ale zarazem skuteczne. Wyszukiwarka Google to skarbnica stron internetowych firm, które oferują usługi jakich potrzebujecie. Dzięki niej znajdziecie fotografa ślubnego nawet w Twojej bliskiej okolicy.

Kiedy przebrniecie już przez cały ich spis, który zaoferowało Google, warto jest odwiedzić strony internetowe tych, którzy zapadali Wam w pamięć. Bardzo często firmy eksponują na niej swoje wcześniejsze prace w zakładce portfolio. Dzięki takiej możliwości macie szansę sprawdzić, czy styl oraz klimat, w których utrzymane są zdjęcia oraz ich obróbka i wykonanie w pełni Wam odpowiadają. Na stronach internetowych można również zapoznać się z dokładną ofertą fotografa oraz pozyskać jego dane kontaktowe. W niektórych przypadkach może pojawić się również zakładka z opiniami klientów, które mogą okazać się nad wyraz pomocne w wyborze fotografa ślubnego.

Portale społecznościowe takie jak Facebook czy Instagram są równie dobrą opcją na znalezienie odpowiedniego fotografa na Wasze wesele. Takie profile są zazwyczaj bardziej aktualne niż sama strona internetowa. Firmy dzielą się swoimi bieżącymi projektami oraz publikują większą ilość wykonywanych zdjęć czy nagrań wideo, co znacznie poszerzy Waszą wiedzę na temat efektów, jakie osiągają. Możliwość linków oraz komentarzy, jaką oferują nam social media ułatwia komunikację klientów, którzy bezproblemowo mogą wygłosić opinie na temat samego fotografa lub rezultatów jego pracy. To kolejny plus, który pomoże zrozumieć i poznać firmę, ale również podjąć decyzję co do jej wyboru.

W kwestii dotyczącej fotografii ślubnej warto również zasięgnąć bezpośredniej opinii od kogoś, kto taki wybór ma już za sobą. Rozmowa ze znajomym czy członkiem rodziny, który tak jak Wy spędzał czas na poszukiwaniach idealnego „łapacza” ślubnych momentów może okazać się równie lub nawet bardziej wartościowa niż wyszukiwarka. Wasz rozmówca być może dysponuje informacjami, popartymi doświadczeniem pracy z fotografem, których nie uzyskacie przez zazwyczaj krótkie i zwięzłe opinie czy komentarze.

Dobrym źródłem, które skupi wielu dobrych fotografów, opisze ich pracę oraz podzieli się informacjami kontaktowymi mogą być poradniki czy katalogi ślubne jak i branżowe. Ich zadaniem jest ułatwienie przyszłym Parom Młodym podejmowanie trudnych decyzji, dlatego są dobrym odnośnikiem do tej sytuacji. Może zdarzyć się również, że znajdziecie fotografa, którego wcześniej nie napotkaliście. Z wielu względów wyszukiwarka Google mogła nie wyświetlić oferty takiej firmy, a Wy mogliście przegapić okazję do znalezienia dobrego fotografa ślubnego.

Kiedy już spośród potencjalnych kandydatów na to stanowisko wybierzecie tego, który prawdopodobnie zaspokoi Wasze potrzeby związane z przygotowaniami do ślubu, należy jeszcze raz, dokładniej i precyzyjniej przeanalizować jego profil. Po przeczytaniu wielu artykułów i obejrzeniu kilkunastu różnych portfolio, niektóre szczegóły mogły umknąć Waszej uwadze. Warto więc zagłębić się w ten temat jeszcze raz i podejść do niego z „chłodną głową”. Pamiętajcie, by obejrzeć realizacje do końca (w przypadku klipów, filmów) oraz uważnie przyjrzeć się zdjęciom. „ Przeklikując” jedną fotografię po drugiej znów możecie nie zwrócić uwagi na elementy, które w zdjęciach mogłyby Wam przeszkadzać. Znajdźcie więc czas na dokładne przeanalizowanie oferty wybranego fotografa, jego prac, opinii o jego działalności oraz innych informacji, które możecie znaleźć na jego temat.

Kontakt z fotografem ślubnym, którego wybraliście to kolejny, mały element Waszej pewności co do słuszności swojego wyboru. Warto skontaktować się i poprosić o ewentualne informacje, które rozwiałyby ewentualne wątpliwości. Komunikacja z fotografem jest ważna i często świadczy o poziomie wykonywanych przez niego usług. Przykładowo, gdy nie odpowiada na wiadomości czy robi to w sposób nierzetelny czy niechlujny, może wskazywać to na jego brak profesjonalizmu.

Dobrym krokiem do przekonania się „na własne oczy”, co i jak działa w wybranej firmie, będzie bezpośrednia rozmowa. Spotkanie z fotografem twarzą w twarz będzie przydatne w pozyskaniu szczegółów na temat Waszej prawdopodobnej współpracy. Uzyskacie od razu informacje zwrotne, bez dłuższego i zbędnego oczekiwania. Rozmowa jest również swobodniejszym sposobem dla fotografa, dzięki której łatwiej będzie mu rozpoznać Wasze oczekiwania, co na pewno przełoży się na późniejsze rezultaty jego pracy.

Po przeanalizowaniu wszelkich plusów i minusów wybranego fotografa, należy ostatecznie zastanowić się, czy jesteście w stanie zaakceptować słabsze strony firmy oraz czy nie będą one zbyt bardzo wpływać na efekt końcowy pracy. Jeżeli jesteście na tak, warto podpisać umowę, która będzie zabezpieczeniem zarówno dla Was jak i dla fotografa. Po ustaleniu warunków i wpłaceniu zaliczki, zyskujecie pewność, że fotograf zjawi się w dniu Waszego Ślubu i wychwyci te najważniejsze chwile i uwieczni je na zdjęciach.

Wybór dobrego fotografa nie potrwa kilku minut. Poświęcony czas jednak zwróci się, gdy znajdziecie tego idealnego kandydata do sfotografowania Waszej Wyjątkowej Uroczystości.

 

Podsumowując:

  1. Przeszukajcie Internet – zarówno wyszukiwarkę Google jak i social media.
  2. Poznajcie portfolio wybranych fotografów ślubnych.
  3. Wyślijcie zapytanie o wolny termin i dostępne pakiety usług.
  4. Przeanalizujcie pakiety i zapiszcie pytania.
  5. Zwróćcie uwagę na jakość otrzymanych maili zwrotnych i czas oczekiwania na odpowiedź.
  6. Skontaktujcie się telefonicznie, by zapytać o szczegóły i rozwiać ewentualne wątpliwości.
  7. Przeanalizujcie także szczegóły oferty, godziny pracy fotografa, sprzęt, na jakim pracuje.
  8. Podpiszcie umowę, by zarezerwować termin.
  9. Stwórzcie folder, w którym zgromadzicie umowy związane z organizacją ślubu oraz inspiracje, które mogłyby zilustrować Wasze oczekiwania.
  10. Skorzystajcie z możliwości spotkania się na sesji przedślubnej, by lepiej się poznać i przetrzeć szlaki współpracy.

 

#fotografiaslubna #leszno #fotografslubnyleszno #slubleszno #weseleleszno