Nie lubicie działać szablonowo? Chcielibyście, by klasyczne rytuały ślubnego dnia wyraziły Was naprawdę?

Spójrzcie na 10 drobnych zmian, które zaobserwowaliśmy podczas naszej wieloletniej obsługi Waszych Ślubów i Wesel. Może któryś zabieg okaże się właśnie idealny dla Was?

 

  1. Zaproszenie na Ślub

Przez 15 lat naszej działalności w zakresie fotografii ślubnej i filmowania przewinęła się cała masa pomysłów na to, w jaki sposób zaprosić gości na Waszą Uroczystość. Oczywiście najpopularniejszą były, są i jeszcze długo będą zaproszenia papierowe. Ich stylistyka i kolorystyka zmienia się z sezonu na sezon, jednak idea pozostaje niezmienna. W dziedzinie dodatków do papierowych zaproszeń ślubnych jest wciąż pole na oryginalność. Oto kilka dodatków do zaproszeń ślubnych, które pojawiają się co jakiś czas wśród naszych Par Młodych:

– ZAPROSZENIA DREWNIANE, na których z przodu jest namalowany obraz, a z tyłu wypisana treść zaproszenia. Takie zaproszenie zostanie z Waszymi gośćmi na długo, bo zaproszeni w tej formie goście z pewnością zachowają je jako dekorację lub powieszą na ścianie i przez wiele lat, spoglądając na nią, przypomną sobie Was i Wasz Wyjątkowy Dzień. 

– VIDEO ZAPROSZENIE – które może być intro na Waszej ślubnej grupie na Facebooku, na której zgromadzicie Waszych gości lub którą poprowadzą Wasi świadkowie. Dzięki grupie będziecie mieli przestrzeń, by dzielić się z gośćmi entuzjazmem związanym z przygotowaniami do Ślubu i zapraszać ich do wspólnej celebracji Waszego Święta na długo przed. Warto zadbać o estetykę takiej platformy spotkań i ją maksymalnie spersonalizować, żeby już podczas przygotowań móc zbudować bliską i ciepłą atmosferę.

 

  1. Organizacja Ślubu

Z reguły Para Młoda organizuje Ślub i Wesele wspólnie z rodzicami. Często zaangażowani są także świadkowie. A co powiecie na to, by zaangażować także zaproszonych gości? Co by było, gdyby zapytać kuzynkę o inspirację bukietu ślubnego? Ciocię poprosić o przygotowanie koszyczka na wypadek awarii – z igłą, nitką, zapasowymi rajstopami, plastrami, chusteczką? W pomyśle nie chodzi o to, by obciążać gości finansowo czy czasowo. Kuzynka nie ma kupować kwiatów a ciocia dekorować kościoła. Chodzi o drobne przysługi, inspiracje, by Wasi najbliżsi poczuli się zaangażowani. Dzięki temu zyskacie na weselu poczucie bliskości ze strony gości, większej życzliwości, a także zrozumienia na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

 

  1. Strój Pary Młodej

Suknia ślubna to cały zespół pięknych dylematów Panny Młodej. Nie warto tu odpuszczać ani odrobinki wątpliwości, za to warto podążać za swoją intuicją. Doradzamy kierowanie się w większym stopniu właśnie swoim wewnętrznym głosem niż bieżącymi trendami. Suknia ślubna ma być z jednej strony spełnieniem marzeń i wyobrażeń o TYM DNIU, a z drugiej ubraniem Panny Młodej, w której spędzi najważniejszy dzień swojego życia, w którym skupi uwagę wielu osób. Musi być więc piękna, ale też równocześnie komfortowa. Jeśli Panna Młoda chciałaby wyrazić się inaczej, pamiętajcie, że suknie ślubne bywają nie tylko białe i niekoniecznie długie. Projektanci mody testują także kombinezony i spodnie ślubne, co pokazuje, że ogranicza nas nawet w tym dniu jedynie odwaga i wyobraźnia. J

 

  1. Błogosławieństwo & Podziękowania dla rodziców

Różnie nazywany rytuał błogosławieństwa to wzruszająca chwila przed Ślubem, w domu Panny Młodej, która zachodzi pomiędzy Parą Młodą a rodzicami. To symboliczne „wypuszczenie” dzieci, które tworzą nową rodzinę. Najczęściej osoby decydujące się na błogosławieństwo, przeprowadzają je w rytuale religijnym. Wtedy ten zwyczaj nabiera także dodatkowego znaczenia – otoczenia dzieci wsparciem i modlitwą.

 

Bardzo często w tej  właśnie chwili następuje inny tradycyjny gest – podziękowań dla rodziców. Pary Młode czasem rezygnują z publicznych podziękowań rodzicom podczas wesela na rzecz bardziej intymnego przekazu w zaciszu kameralnego grona najbliższych. Jeśli jednak chcielibyście podziękować rodzicom na sali, przy gościach weselnych, opowiemy Wam, co nas całkiem niedawno niesamowicie poruszyło.

Po skończonych podziękowaniach, wzruszony tata weselny wyszedł na środek sali, przejął mikrofon i złożył podziękowania swoim dzieciom, a więc Parze Młodej za pięknie zorganizowane wesele, cudowną zabawę, a także za dzieciństwo i wszystkie wspólnie spędzone chwile. Zastanawialiśmy się, który aspekt był najbardziej wzruszający, czy to, że została odwrócona konwencja, czy może symbolika, którą odwrócona konwencja otworzyła. Niezależnie od tego, był to piękny gest, który rozczulił chyba wszystkich zebranych na sali gości.

 

  1. Wejście Pary Młodej do kościoła

Jak wiecie, istnieje kilka tradycyjnych opcji dla tego momentu, niektóre są mniej rozbudowane, niektóre bardziej. Czasem w scenariuszu ślubnego dnia są rozpisane dokładnie wejścia do kościoła poszczególnych kluczowych osób, a czasem w tym miejscu bywa spontanicznie. Gości może powitać Para Młoda lub rodzice. Parę Młodą może powitać ksiądz. Wejście do kościoła może być wejściem orszaku poszczególnych osób i przedstawicieli gości lub wejściem Panny Młodej, którą Pan Młody właśnie w tej chwili pierwszy raz zobaczy. A byliście już na Ślubie, na który Para Młoda weszła ze swoimi dziećmi? Cieszymy się, że mogliśmy doświadczyć takiej sytuacji. To był bardzo wzruszający moment, a przy tym naturalny i uroczy.

 

  1. Liturgia słowa na mszy ślubnej

Gdy analizujemy wspólnie z Parą Młodą scenariusz mszy ślubnej, na chwilę zatrzymujemy się przy tym punkcie i wypytujemy o różne szczegóły związane z zaangażowaniem rodziny w czytania, psalm czy modlitwę powszechną. Chcemy być absolutnie gotowi na każdą opcję, żeby żadna chwila nie uciekła naszym aparatom. Chętnie pokażemy potem fragment czytania odczytanego przez tatę, psalmu zaśpiewanego przez siostrę czy darów wniesionych przez rodziców. A rozważaliście opcję, w której to Wy – Panna Młoda i Pan Młody przeczytacie wspólnie pierwsze czytanie?

 

  1. Kazanie

Bardzo lubimy, podobnie, jak chyba każdy, gdy kazanie jest spersonalizowane, skierowane do Pary Młodej, powiedziane w naturalny i pozytywny sposób. Takie kazania są bardzo przyjemne, a gdy ksiądz dodatkowo zaskoczy niestandardowym pomysłem, to osiąga wymarzony efekt – jego nauka i przesłanie zostanie na długo zapamiętane, nie tylko przez nasz sprzęt. Do takich zaskoczeń należy np.

– kazanie, które zostało przez księdza zaśpiewane i zagrane w postaci piosenek religijnych, dobranych do motta przekazu

– prezent, którym był parasol symbolizujący ochronną moc małżeństwa

– podpisy, które złożone na ołtarzu podczas kazania nabrały nowej symboliki.

 

  1. Początek wesela

Choć początki wesela są zasadniczo dosyć uporządkowane i koordynowane przez wodzireja czy zespół muzyczny, to bywają wyjątki. Być może któryś okaże się dla Was przydatny?

– brak zdjęcia grupowego – Para Młoda zdecydowała, że go nie będzie, a zamiast niego goście otrzymają wybrane zdjęcia z reportażu ślubnego, gdzie odnajdą zarówno siebie jak i innych gości

– zdjęcia w podgrupach na ściance fotograficznej zamiast życzeń – Para Młoda postanowiła zachęcić gości do wspólnego zdjęcia na początku, gdy wszyscy goście są jeszcze w pełni sił, trzymają prezenty lub szampana

– powitanie gości przez Parę Młodą zamiast życzeń indywidualnych – oficjalne, ale równocześnie od serca przemówienie przez mikrofon Pary Młodej do wszystkich zebranych gości, w którym nie tylko wita, ale życzy także dobrej zabawy, dziękuje za przybycie i wznosi toast

– brak pierwszego tańca – najczęściej nawet bardzo nieśmiałe osoby decydują się zatańczyć i sprostać tradycji. Pamiętajcie jednak, że możecie formułę wesela dopasować do swoich potrzeb. Pierwszy taniec to forma tradycyjnego rozpoczęcia balu weselnego. Może znajdziecie sposób na inne rozpoczęcie zabawy, jeśli pierwszy taniec na środku parkietu Was przerasta? Czasem jest to taniec wspólny z gośćmi, czasem zabawa weselna, a czasem polonez. Może spotkaliście się z innymi pomysłami na zastąpienie pierwszego tańca?

 

  1. Biesiada weselna

Spotkaliśmy się z pomysłem, gdy goście dostali w ramach prezentu śpiewnik. Było w nim kilka biesiadnych utworów, które zaśpiewali wspólnie podczas wesela. Biesiadę zakończyła piosenka Pary Młodej dla rodziców. Choć tradycja wspólnego śpiewania sprawia wiele radości, jest rzadko kultywowana. Jednak byliśmy świadkami występów zarówno ze strony gości dla Pary Młodej jak i odwrotnie – od Pary Młodej dla rodziców czy gości lub Panny Młodej dla Pana Młodego. Śpiewanie łączy i nie ma sobie w tym równych. Warto przemyśleć. J

 

  1. Oczepiny

Tradycja oczepin kojarzy się dzisiaj z szeregiem zabaw oczepinowych, jak rzucanie welonu, łapanie muchy, wybór nowej młodej pary, a następnie „test zgodności”, „kareta”, „figury”  i wiele innych.. Jednak warto wiedzieć, że tradycja oczepin czerpie z innego znaczenia: oczepiania panny młodej, czyli nakładania czepka na młodą żonę, by symbolicznie przeprowadzić ją do nowego stanu, w jakim się znalazła wraz z zaślubinami. Jeśli lubicie precyzję historyczną, może zaprosicie regionalny zespół taneczny na staropolskie oczepiny? Jeśli chodzi Wam taki pomysł po głowie, nie zostawiajcie go na ostatnią chwilę, gdyż realizacja wymaga kilku wcześniejszych prób.

 

Jeśli spotkaliście się z jakimiś niestandardowymi pomysłami na ślubach i weselach, napiszcie do nas, chętnie poznamy Wasze tradycje, zwyczaje lub innowacje. 🙂